Cena brutto 0.00 pln
ilość 0 szt.

Pismo: Wieczernik 236

PLN  PLN 
Kod: W236
  • Rok wydania 2021

236 numer Wieczernika poświęcony został tematowi kryzysu w Kościele.

Jeszcze parę lat temy mówienie o kryzysie w Kościele spotkałoby się pewnie z oburzeniem. Dzisiaj raczej wszyscy zgadają się, że dobrze nie jest. Wskazuje się choćby na galopującą laicyzację, szczególnie młodego pokolenia. Pewnie też z tego powodu zaczyna się u nas w Polsce bardziej doceniać ks. Franciszka Blachnickiego, który braki i błędy Kościoła diagnozował już dawno.

Jasno o kryzysue mówi papież Franciszek. W liście do kard. Marxa z czerwca tego roku napisał: "Cały Kościół jest w kryzysie z powodu nadużyć". Papież pokazuje, co w tej sytuacji robić: "Kościół nie może dziś uczynić kroku naprzód bez przyjęcia tego kryzysu. Polityka strusia prowadzi donikąd, a kryzys trzeba podjąć, wychodząc z naszej paschalnej wiary. Socjologizmy i psychologizmy nie pomagają. Jedyną owocną drogą jest podjęcie kryzysu, osobiście i wspólnotowo, ponieważ z kryzysu nie wychodzimy sami, ale we wspólnocie i musimy pamiętać, że z kryzysu wychodzimy albo lepszymi, albo gorszymi, ale nigdy takimi samymi". 

Wiele osób zaangażowanych w Kościele czuje się dziś zagubionych. Stabilny świat, w którym żyli, przestaje istnieć. Ks. Blachnicki uczył nas jednak odwagi. Do odwagi wzywa też papież Franciszek: "Reforma w Kościele została dokonana przez mężczyzn i kobiety, którzy nie bali się stawić czoła kryzysowi i pozwolić Panu, by ich zreformował".

Chcemy, by ten numer "Wieczernika" był jakąś próbą stanięcia wobec kryzysu w Kościele. Mamy nadzieję, że pomoże w - używając słów papieża - podjęciu kryzysu, stawieniu mu czoła i otwarciu się na Pana, który chce nas przemieniać. 

 Krzysztof Jankowiak

Czytaj więcej:

Wieczernik 235

Wieczernik 234

Wieczernik 233

Wieczernik 232

Wieczernik 231

Wieczernik 230

Wieczernik 229

Wieczernik 228

Wieczernik 227

catalog-karuzela-produkty-podobne

Serwis korzysta z plików cookies, czyli tzw. „ciasteczek”. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Akceptuję