Cena brutto 0.00 pln
ilość 0 szt.

Liturgia w formacji człowieka ku wolności

PLN  PLN 
Kod: KL5
  • Autor ks. Piotr Kulbacki
  • Rok wydania 2013
  • Stron 574
  • Oprawa Miękka
  • Miejsce wydania Lublin
  • Wydawnictwo Polihymnia
  • Format 167x237 mm

Studium ukazuje w świetle myśli i dzieła ks. Franciszka Blachnickiego problematykę wyzwolenia człowieka dokonanego przez Jezusa Chrystusa i aktualizowanego w liturgii Kościoła w aspekcie formacji do udziału w niej. Autor wykazuje, że ks. Blachnicki w ramach swych poszukiwań teologicznych i działalności pastoralnej widział w liturgii i formacji liturgicznej podstawowy wymiar prowadzenia człowieka ku wolności.

Zaprezentowane w książce rezultaty badań ukazują w nowy, oryginalny sposób rolę formacji liturgicznej w wychowaniu do wolności. Autor dowodzi, jak bardzo istotnym dla ks. Blachnickiego było budowanie syntezy życia chrześcijanina z liturgią jako wiodącego programu odpowiadającego na egzystencjalne problemy człowieka. Otrzymany rezultat badań jest niezwykle ważny dla historiozbawczego rozumienia misji Kościoła realizowanej w liturgii.

Współczesne zagrożenia wolności człowieka związane są wywołaniem lęku, który paraliżuje właściwą ocenę sytuacji życiowych człowieka. Człowiek staje się wówczas podatny na zniewolenie, nawet jeśli jest świadomy tych procesów, które się w nim dokonują. Dzięki pogłębionej formacji religijnej – przede wszystkim liturgicznej – człowiek staje się zdolny do przyjęcia daru wyzwolenia. Dokonuje się to w katechumenacie, katechumenacie rodzinnym i formacji sakramentalnej, a w szczególny sposób w zaproponowanym przez F. Blachnickiego deuterokatechumenacie (mistagogii pochrzcielnej). Dzięki pełnemu, czynnemu, świadomemu, pobożnemu uczestnictwu w liturgii człowiek pogłębia swe uczestnictwo w procesie wyzwolenia w Chrystusie. Program „polskiej teologii wyzwolenia” określany przez ks. Blachnickiego jako program „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” stanowi zakwestionowanie odwołującej się do przemocy ideologii zwanej „teologią wyzwolenia”.

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 138 pln

catalog-karuzela-produkty-podobne

Serwis korzysta z plików cookies, czyli tzw. „ciasteczek”. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Akceptuję