Cena brutto 0.00 pln
ilość 0 szt.

Pismo: Wieczernik 234

PLN  PLN 
Kod: W234
  • Rok wydania 2021
  • Format 158x228 mm

W wyniku pandemii i związanych z nią ograniczeń zostali­śmy pozbawieni wielu narzędzi służących naszemu duchowemu rozwojowi. Większość z nas nie miała szansy pojechać na rekolek­cje. Spotkania w grupach i kręgach odbywają się tylko on-line, również dni wspólnoty mają miejsce w ograniczonym zakresie.

I może właśnie w tym czasie szczególnie warto zwrócić uwagę na pracę nad sobą. Bo te wszystkie wymienione powyżej narzędzia (a także inne) peł­nią między innymi tę rolę, że pomagają nam wzrastać w wierze i stymulują naszą pracę nad sobą. Gdy jednak jesteśmy ich pozbawieni albo mamy je w ograniczonym zakresie z natury rzeczy większą rolę będzie odgrywał nasz osobisty wysiłek, większe będzie znaczenie tego, co świadomie będziemy po­dejmować sami. Bo prawda jest taka, że dobrze przeżyte rekolekcje dają nam siły i zapał, a gdy rekolekcji nie ma, trzeba bardzo świadomie podejmować decyzje, angażować się, tak by duchowy wzrost rzeczywiście miał miejsce.

Jednak praca nad sobą to nie jest kwestia tylko osobistego wysiłku. Nawet nie przede wszystkim chodzi tu o osobisty wysiłek. Autorzy artykułów, które publikujemy w tym numerze, kreślą zupełnie inną perspektywę. Okazuje się, że choć oczywiście fundamentem jest zawsze osobiste zaangażowanie i pra­gnienie by wzrastać, w miarę rozwoju własne działania zaczynają odgrywać jakby mniejszą rolę. Dobrze to było widać w życiu ks. Franciszka Blachnic­kiego.

Zapraszamy więc, do przyjrzenia się czym jest, a czym nie jest praca nad so­bą. Do zobaczenia, na jakich płaszczyznach się ją podejmuje, jakie narzędzia jej służą. „Abyśmy potrafili rozpoznać, co jest wolą Boga, co jest dobre, co Mu się podoba” (Rz 12, 2b).

Krzysztof Jankowiak

 

W 234 numerze Wieczernika przeczytacie:


Wezwania

Szczepionki
Stanowisko  Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski

Praca nad sobą

Jan Halbersztat  Trzy wymiary

Agnieszka Eltman MChR Pojemność na łaskę

Moja praca – świadectwo

Bartłomiej Parys SVD Droga Ingi, droga Sadoka

Maksymilian Kuźmicz  Doskonali jak Bóg

Krzysztof Jankowiak   W dialogu z Panem

Mateusz Nowak Postanowienie poprawy

Bożena i Hubert Pietrasowie  Reguła życia

Na drodze ucznia  

Czego uczy nas Tora Plaga żab

Szkoła modlitwy  Wytrwałość w modlitwie

Z daleka i z bliska

Ze wszystkich narodów  Świadectwa z Kenii

Chwile

W Sieci

Biblioteczka

Na płytach

Na pogodne wieczory

Felietony

Siódmy anioł   Stać się małym

Wszystkie barwy nadziei  Kolory życia

 

 

Czytaj więcej:

Wieczernik 233

Wieczernik 232

Wieczernik 231

Wieczernik 230

Wieczernik 229

Wieczernik 228

Wieczernik 227

catalog-karuzela-produkty-podobne

Serwis korzysta z plików cookies, czyli tzw. „ciasteczek”. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Akceptuję