Cena brutto 0.00 pln
ilość 0 szt.

Teologia pastoralna ogólna T. I cz. 2

PLN  PLN 
Kod: KT16
  • Autor ks. Franciszek Blachnicki
  • Rok wydania 2015
  • Stron 608
  • Oprawa Miękka
  • Miejsce wydania Warszawa
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Salezjańskie
  • Format 148x210 mm

Teologia pastoralna ogólna. Eklezjologiczna dedukcja teologii pastoralnej T. I cz. 2

W niniejszym tomie Teologii pastoralnej ogólnej stanowi kontynuację podjętych przez Sługę Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego refleksji nad istotą i naturą tej stosunkowo młodej dyscypliny teologicznej. Rezultatem pierwszej części było poznanie historii teologii pastoralnej: przestawienie refleksji eklezjologicznej nad zasadą formalną tej dziedziny, która w sposób szczególny określa jej charakter i zadania oraz oparte na tej refleksji duszpasterstwo; ukazanie procesu tworzenia zasady formalnej, która określona została jako personalistyczno-chrystologiczna, stając się uściśleniem i rozwinięciem zasady bosko-ludzkiej, wypracowanej przez tybińskiego teologa pastoralistę ks. Franciszka Arnolda; zarysowanie eklezjologicznej dedukcji teologii pastoralnej skoncentrowanej wokół obrazu Kościoła jako wspólnoty.

Część druga "Teologii pastoralnej ogólnej" jest pracą habilitacyjną Sługi Bożego. Jej tytuł Eklezjologiczna dedukcja teologii pastoralnej (Lublin 1971) zawiera i podkreśla prawdę, że koncepcja teologii pastoralnej jest ściśle zależna od koncepcji Kościoła, i to do tego stopnia, że można by nazwać każdorazową taką koncepcję funkcją położonego u jej podstaw obrazu Kościoła. Tym obrazem Kościoła okazała się wspólnota jako obraz wiodący soborowej wizji Kościoła i wskazujący na właściwą treść kryjącą się we wszystkich innych stosowanych przez Sobór obrazach i określeniach Kościoła. Pojęcie wspólnoty zostało – ze względów metodologicznych – określone bliżej przez pojęcie sakramentu: Kościół jest wspólnotą-sakramentem, to znaczy wspólnotą będącą znakiem, zapowiedzią i początkiem wspólnoty eschatologicznej, ostatecznej, oraz sakramentem wspólnoty, to znaczy jej skutecznym znakiem (lub znakiem i narzędziem) w stosunku do tych, którzy są do niej powołani, a znajdują się jeszcze poza zasięgiem jej widzialnej realizacji. Budowanie tak rozumianej wspólnoty jest – w przekonaniu Księdza Blachnickiego – zasadą życia i działania Kościoła w czasach nam współczesnych oraz teologii urzeczywistniania się Kościoła, czyli teologii/eklezjologii pastoralnej.

catalog-karuzela-produkty-podobne

Serwis korzysta z plików cookies, czyli tzw. „ciasteczek”. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Akceptuję